Brüsszel nagyszabású költségvetési tervre készül: csak a tagállamok nagy része nem ért azzal egyet

Szerdán mutatják be a 2028-2034-re szánt költségvetést.

Brüsszelben elkészült az új uniós költségvetési tervezet, a mezőgazdaság lehet a legnagyobb vesztes. Magyarország szinte mindenre nemet mondott. Mutatjuk a számokat!
Kedd este a végsőkig elhúzódott a vita a számokról, de úgy tűnik, az Európai Bizottság brutálisan megemelné a tagállami hozzájárulásokat is – derül ki a Politico cikkéből.
Hazánk és jópár másik állam természetesen tiltakozik mindez ellen.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerdán mutatják be a 2028-2034-re szánt költségvetést.
A brüsszeli lap szerint az EB egy 1717 milliárd eurós központi költségvetésre vonatkozó javaslatot vizsgál a 2028-tól kezdődő hétéves időszakra, ez jócskán több, mint az előző ciklus 1200 milliárdja. Mindezt pedig nem másból fedezi az EU, mint a tagállamok befizetéséből.
Ha a Bizottság tagjai, élükön Ursula von der Leyen elnökkel elfogadták ezt a számot, a lap szerint ez azt jelenti, hogy
az EU teljes kiadása a bruttó nemzeti jövedelem 1,23 százalékára emelkedne a 2028-tól kezdődő hét évben, szemben a jelenlegi időszak körülbelül 1,1 százalékával.
Az egyes tagállamoknak ugyancsak dolgozniuk kell a javaslaton, mielőtt 2027 vége előtt megadnák végső jóváhagyásukat – teszi hozzá a lap.
Akik nem repesnek az örömtől. Több ország, köztük Németország, a blokk legnagyobb és legerősebb gazdasága, már felemelte a szavát az EU-büdzsé bővítése ellen egy olyan időszakban, amikor a választók Európa-szerte egyre inkább a „populista és EU-ellenes erők” felé fordulnak, és a franciák sem boldogok, akiknél brutális megszorításokat jelentettek be, amivel mintegy 44 milliárd eurót akarnak megtakarítani.
Ami még kellemetlenebb, hogy mindezt az emelést úgy akarják végrehajtani, hogy von der Leyen kedden korábban azt mondta a biztosoknak, hogy a programok finanszírozása terén minden területen csökkentéssel kell szembenézniük.
Az elnökasszony fő ötlete az, hogy a finanszírozást a hagyományos uniós finanszírozású területektől – a mezőgazdaságtól és a regionális fejlesztéstől – elvonja, és olyan új prioritások felé tereli, mint a védelem és az innováció.
Van egy mentsvár mindenesetre: az EU 27 kormányának egyhangúlag jóvá kell hagynia a tervet.
A Politico emlékeztet: a Bizottság 946 milliárd eurót tervez elkülöníteni „Európa szociális modelljére és életminőségére”, amely magában foglalhatja a regionális politikát és a közös agrárpolitikát. Ezek az előző költségvetés bő kétharmadát tették ki, ez az arány most hatalmasat csökken.
A laphoz kiszivárgott számok szerint a Bizottság 522 milliárd eurót különít el a „versenyképesség, jólét és biztonság” céljára, 190 milliárd eurót a „Globális Európa” céljára, amely magában foglalja a fejlesztési segélyeket és a szomszédos országoknak nyújtott támogatást, valamint
107 milliárd eurót az „adminisztráció” nevű keretbe, amely az uniós alkalmazottak bérét fedezi.
Mindemellett egy Ukrajna számára elkülönített, költségvetésen kívüli alapból 88 milliárd eurót fog elkölteni a következő hét évben.
A tagállami befizetések mellett más irányba is odacsap a büdzséostor: három új adót is bevezetnének ugyanis, amelyek az elektromos hulladékot, a dohánytermékeket és az 50 millió eurónál nagyobb árbevételű uniós vállalatokat sújtanák; előbbi kettőt százmillió ember megérzi majd.
Ráadásul indulnak a Covid után felvett közös hitelek visszafizetése is, ami évi 25-30 milliárd eurót fog felemészteni – emlékeztet a lap.
Nyitókép: képernyőfotó Welt
Ezt is ajánljuk a témában
Alasdair MacIntyre szerint kontinensünk jövője a benedeki örökség mélyén rejlik: „Nem Godot-ra várunk, hanem egy új – a történelmitől kétségtelenül nagyon eltérő – Szent Benedekre.” Czopf Áron esszéje.